Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS

Bună seara,
Mama mea nu are venituri, si nu a fost la medic in 2017. Totuși, a primit, de la Anaf, înștiințare ca trebuie sa plătească 825 lei. De ce? E obligatoriu să plătească??? Pentru ce???
Trebuia sa fi depus la inceputul anului in luna ianuarie declaratia 604 pentru stabilirea contributiei la sanatate a persoanelor fara venit si prin care putea sa opteze pentru plata lunara a contributiei sau pentru plata unei valori mai mari doar atunci cand are nevoie sa dovedeasca ca este asigurata.
Persoanele fara venit nu sunt obligate sa se asigure la sistemul public de pensie.
Mulțumesc! Se poate contesta decizia ANAF?