Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG pentru modificare salariu din 01.01.2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG pentru modificare salariu din 01.01.2018

Buna. Stie cineva daca a aparut HG pentru modificare salariu din 01.01.2018? Care este aceasta?
multumesc
george-neagu, moderator
HG nr.846/2017
publicata in Monitorul Oficial nr.950 din 29.11.2017

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 164 alin.(1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1 Incepand cu data de 1 ianuarie 2018, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, se stabilește la 1900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,666 ore, in medie, pe luna, in anul 2018, reprezentand 11,40 lei/ora.

Art. 2 Stabilirea salariului de baza sub nivelul celui prevazut la art.1 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de munca in care salariul minim este stabilit sub cel menționat in prezenta hotarare, in masura in care, potrivit legii, fapta nu constituie infracțiune.

Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii si Justiției Sociale, prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii și justiției sociale.

Prevederile alin. (1) si (2) se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 3 La data prevazuta la art. 1, Hotararea Guvernului nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.15 din 06 ianuarie 2017, se abroga.