Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie pt d-nul Gheorghe
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie pt d-nul Gheorghe

buna ziua,
ma numesc Gheorghe am 53 de ani impliniti, 39 ani vechime din care 10 ani grupa a 2-a. Cand pot pleca in pensie si de care anticipata sau normala.

va multumesc pt timpul acordat
O persoana care are varsta dvs. poate beneficia, conform actualei legislatii, de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala (nu de pensie anticipata!) cand veti implini 60 de ani.

De pensie pentru limita de varsta aveti dreptul atunci cand veti implini 63 de ani, varsta standard de pensionare fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa II de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
ART. 42/legea19/2000
TABELUL Nr. 1
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Stagiul de cotizare Reducerea varstelor
in conditii deosebite standard de pensionare
de munca (ani impliniti) (ani impliniti)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

6 1,0
8 1,5
10 2,0
12 2,5
14 3,0
16 3,5
18 4,0
20 4,5
22 5,0
24 5,5
26 6,0
28 6,5
30 7,0
32 7,5
35 8,0
pt anii lucrati in grupa a 2-a ,daca sunt in procent de 100%, reducerea e de 2 ani.
deci puteti iesi la pensie limita de varsta in anul 2019, anticipat 2016. Aceste calcule sunt facute orientativ, iar daca apar anul viitor modificarile la legea pensiilor, probabil ca nu vor mai fi valabile.