Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... impozitul in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

impozitul in faliment

avem o societate care a intrat in procedura falimentului. cand se inchide calculul impozitului la primarie : de la data cand a fost comunicata sentinta prin care intra in procedura de faliment sau de la data efectiv cand se incheie procedura falimentului.
cand se inchide calculul impozitului la primarie

????
intrebarea nu este clara ?? despre ce impozit este vorba si despre ce calcul
exista o societate X. La primarie are deschis rol ,iar la serviciul taxe si impozite i se calculeaza impozitul. Am primit o sentinta prin care se intra in procedura de faliment. Intrebarea este : cand se opreste calculul impozitului de catre noi ca primarie? la comunicarea sentintei prin care se deschide procedura falimentului sau la terminarea procedurii de faliment?
multumesc.
Pentru sumele "impozit" anterioare deschiderii procedurii insolventei se depune cererea de creanta. La sumele anterioare, dupa data deschiderii procedurii insolventei, nu mai calculati dobanzi/penalitati/majorari. Pentru sumele care sunt datorate ulterior deschiderii procedurii se vor face platile din fondurile obtinute in timpul procedurii de insolventa, de catre administrator/lichidator, ca si cheltuieli cu administrarea bunurilor debitorului.
Gabriel Stelea, Avocat