Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Practica inselatoare?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Practica inselatoare?

Buna ziua,
Am comandat de la un magazin online 3 produse. In momentul comenzii informatiile despre stocul disponibil nu apareau pe pagina produselor. Dupa finalizarea comenzii si plata online cu card bancar, observ ca la status-ul comenzii apare "verificare stoc furnizor". Dupa 2 zile in care acest mesaj nu s-a schimbat, contactez vanzatorul pentru detalii, iar acesta imi comunica ca produsele au fost verificate si se afla pe stocul furnizorului, urmand sa le primesc in termen de 2 saptamani.
Dupa o saptamana primesc telefon de la vanzator in care mi se explica ca de fapt le-a fost comunicat gresit de catre furnizor ca produsele ar fi disponibile, ca nu pot onora comanda, imi returneaza suma platita, dar imi ofera un voucher de 10% pentru orice comanda pe website-ul lor.
Toata povestea mi se pare o mare inselatorie si imi da impresia ca de fapt acesta a fost scopul final, de a ma "agata" cu o oferta super-avantajoasa, numai pentru a-mi oferi un voucher de 10% pe care sa il folosesc la celelalte produse supra-evaluate.
Exista vreo prevedere legala cu privire la obligativitatea detinerii unui stoc in momentul vanzarii unui produs? Este legala vanzarea unui produs fara ca acesta sa fie inregistrat in contabilitate, practic vanzarea unui bun inexistent?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
alexstacescu, utilizator
Sesizati ANPC-ul.