Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina inregistrata numai la fisc. Cum o vand?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina inregistrata numai la fisc. Cum o vand?

La cumparare nu a fost inmatriculata pe motiv de taxa de mediu, a fost inregistrata la admin financiara dar certificatul de inmatriculare a ramas pe numele vanzatorului.

Ce formalitati/documente trebuie intreprinse/intocmite pentru a vinde o masina care este inregistrata numai la fisc?

Pentru a fi scoasa de la fiscul vanzatorului actual este suficient numai un contract de v/c (talonul fiind pe alt nume)?
~ Conținut șters la cerere ~
Vanzarea s-a facut ptr o masina inmatriculata in RO, nu este adusa de afara.
~ Conținut șters la cerere ~
Este vorba despre o masina autohtona din 1998, a fost achizitionata de la primul proprietar prin contract de v/c, a fost inregistrata la fisc de cumparator dar nu a fost inmatriculata din cauza taxei de mediu, talonul a ramas pe numele vanzatorului, acum se doreste vanzarea ei in vederea inmatricularii.
Ca sa fiu mai clar, masina este a fratelui meu, am inregistrat-o la mine la fisc ptr ca frate-miu avea niste amenzi neplatite si trebuia sa le plateasca (erau destule) si am ales varianta asta, acum este "curat", amenzile au fost achitate si nu mai are datorii la fisc, pentru a o inmatricula eu trebuie sa i-o "revand", urmand sa o inmatriculeze pe numele lui, daca mai apuca si nu schimba indivizii iar legislatia in privinta taxei de mediu. Masina are impozitul platit, itp, asigurare in regula.
~ Conținut șters la cerere ~