Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La cat timp dupa demisie se solicita documentele pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La cat timp dupa demisie se solicita documentele pt vechime?

Buna ziua! As avea o intrebare:

La cat timp dupa aducerea la cunostinta angajatorului a dorintei de incetare a CIM se depune cererea de eliberare a documentelor ce atesta vechimea în muncă, relaţia de angajare sau stagiile de
cotizare:
1. decizia de încetare a raporturilor de muncă (a CIM) in original;
2. nota de lichidare;
3. adeverinţa de concedii medicale pentru ultimele 12 luni;
4. adeverinţa de venit pentru ultimele 12 luni;
5. adeverinţa de vechime în original,
6. copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind înscrierile referitoare la persoana angajatului?

Mai trebuie solicitate si alte documente?
HG nr. 905/14.12.2017 privind registrul general de evidenţă a salariaţilor
art.7
.....
(3) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.
(4) Documentele sunt eliberate în copie certificată pentru conformitate cu originalul de către reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana împuternicită de angajator.
(5) La încetarea activităţii salariatului, angajatorii au obligaţia să îi elibereze acestuia o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, precum şi un extras din registru.
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.......
Multumesc pentru raspunsul Dvs. prompt. Inteleg ca se poate depune solicitarea si dupa o zi de la aducerea la cunostinta angajatorului a dorintei de incetare a CIM. Am inteles bine?
Da, se poate depune cererea imediat dupa solicitarea de incetare a c.i.m.