Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii 2018 PFA dar este angajat cu norma ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii 2018 PFA dar este angajat cu norma intreaga la o alta societate

As vrea sa stiu daca o pers are PFA dar este angajat in alta parte cu 8 ore/ zi , ce contributii trebuie sa achite in 2018 pt PFA??
Indiferent dacă sunteți salariat sau nu, dacă în 2017 ați depășit plafonul de 12 x 1900 = 22800 lei, trebuie să plătiți, pe lângă 10% impozit, și 25% CAS și 10% CASS calculate la nivelul salariului minim de 1900 lei.
Iulian MANEA, Contabil
la ce plafon va referiti?In cadrul PFA nu sunt salariatsi nici nu am fost.
Este vorba de un plafon stabilit de lege care, odată depășit, naște obligația titularului de a plăti CASS și CAS.
Este vorba de venitul net (venit brut - cheltuieli deductibile).
Multumesc mult pentru raspuns