Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura emisa fara acoperire
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura emisa fara acoperire

Avem un furnizor care emite facturile in format electronic automat iar cadn ne vine marfa confirmam AWB.
O comanda aparte a fost la un cleint PErsoana fizica , la care marfa a ajuns cu aviz de la Furnziror la Client, pentur a scurta traseul.
Acum clientul a dat marfa retur,nefiind ceea ce dorea ,catre furnzorul nostru.
Acestia totusi au facturat acea marfa si au triis catre noi doar un plic cu confirmare primire ,pe care l-a semnat o gestionara.

Cum se rezolva aceasta problema?
La returul bunurilor exista un document. In baza acelui document si a faptului ca s-a primit doar factura fara bunuri, le comunicati sa storneze factura.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Vă mulțumesc!
Le am trimis o notificare de avertizare
cu număr de înregistrare și somatie sa prezinte documentele de primire semnate ,în caz contrar voi fi nevoit sa anunț Fiscul și sa î acționăm în juridic fiindcă nu doresc sa înregistrăm acea factura.
Este a 3 a notificare pe care le-am dat o,pentru a î notifica ca nu recunosc acest sold,ceea ce va afecta înregistrare contabile .
Le am solicitat si lor și clientului sa trimită toate AWB de primire și retur în termen de 48 ore.

Sefa de Gestiune va trebui sa îi trimită factura noastră anulata înapoi (cea a furnizor e semanata la ei prin posta)anulata cu o nota explicativa, cu confirmare de primire prin posta,fiind greșeală personala ca a semnat factura.

La returul bunurilor exista un document. In baza acelui document si a faptului ca s-a primit doar factura fara bunuri, le comunicati sa storneze factura.

moldenerg, utilizator