avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare garsoniera
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare garsoniera

Ce acte imi trebuiesc pentru a putea incheia un contract de vanzare-cumparare, pentru o garsoniera ? Cum aleg notarul care sa nu mi ia pielea de pe mine , pentru suma de 22,500 euro.Ce suma de bani trebuie sa achit eu la notar in calitate de vanzator? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: sanda65 , utilizator 05:42, 24 Decembrie 2017
Pentru intocmirea contractului de vanzare la birou notarial aveti nevoie de urmatoarele acte:
- document proprietate imobil
- certig=ficat fiscal eliberat de Primarie Directia Taxe si Impozite ,care atesta faptul ca proprietarul figureaza pe rolul administratiei financiare cu imobilul ce urmeaza a fi vandut, imobil pentru care impozitele sunt achitate la zi, nefiind urmarit pentru eventuale debite sau amenzi catre stat.
- extras de carte funciara eliberat de Judecatorie Birou carte funciara care cuprinde toate datele de identificare si situatia juridica actuala a imobilului:
1. descrierea imobilului;
2. numele si prenumele proprietarilor;
3. actele in baza carora acestia au dobandit proprietatea
4. sarcinile bunului: ipoteci, comandamente, interdictii de instrainare, privilegii etc.
Extrasul de carte funciara se elibereaza catre de judecatoria teritoriala in baza actelor de proprietate care au fost intabulate in Cartea Funciara a imobilului.
Pentru eliberarea acestuia trebuie sa va adresati biroului notarial unde se va semna contractul de vanzare cumparare si unde trebuie sa depuneti :
- dovada intabularii imobilului;
- copie act de proprietate;
- copie act identitate proprietar (proprietari);
- cerere tip;
- adeverinta eliberata de asociatia de proprietari- obtinerea formularului 3 exemplare care se completeaza de catre administrator si presedintele asociatiei de proprietari/ locatari obigatoriu ca acestia sa semneze sa stampileze si sa-si treaca numele in clar;
- se ataseaza copie xerox dupa ultima lista a cotelor de la intretinere ,care sa aiba stampila asociatiei in original;
- se ataseaza copie xerox a ultimei chitante a platii cotelor de intretinere;
- vizarea adeverintei de catre primaria de sector;
Adeverinta de la asociatia de proprietari/locatari este valabila numai cu viza primariei teritoriale.
Pentru incheiere contract vanzare cumparare bun imobil,va revine obligatia sa achitati onorariu notar care difera de la notar la notar,taxe aferent contract
La calculul costurilor aferente tranzactiei pentru un imobil se iau in considerare:
-prețul negociat al tranzacției,
-adresa constructiei,
-anul constructiei,
-suprafata,tipul structurii, daca are etaj,mansarda,
-daca se detine proprietatea de mai mult de 3 ani sau mai puțin de 3 ani,
-dacă este un singur proprietar sau sunt mai mulți,
-cotele de proprietate ale proprietarilor,
ynocentta a scris
vizarea adeverintei de catre primaria de sector;
Adeverinta de la asociatia de proprietari/locatari este valabila numai cu viza primariei teritoriale.


Nu mai este in vigoare.
Ultima modificare: Duminică, 24 Decembrie 2017
sanda65, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa cumpar apartament murphy_04_09 murphy_04_09 Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul nu mi-a zis ca este sediu de firma. Am fost la un notar public si acesta a obtinut extras de carte funciara pentru ... (vezi toată discuția)
Adeverinta pt. vanzare apartament flo1966 flo1966 Adeverinta eliberata de asociatia de proprietari necesara la vanzarea unui apartament trebuie sa mai fie vizata de primarie ??? Unii zic ca DA.....altii zic ca ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament il_so il_so Ce acte sunt necesare pentru vanzarea unui apartament?si de unde anume se obtin aceste acte? (vezi toată discuția)