Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

partaj

Buna ziua ! Sint divortata de 2 ani dar nam facut partajul.avem impreuna o casa construita de amandoi in care locuieste momentan fostul sot. eu sint plecata in strainatate . Ce pot sa fac ca sa previn instrainarea si degradarea lucrurilor din casa de catre fostul sot?
Buna ziua,
Sa porniti un dosar de partaj.
@ Sherley, Conform cu dispozițiile art. 359 alin. 1 Cod procedură civilă, privind Asigurarea probelor, orice persoană care are interes să constate de urgenţă starea unor bunuri precum și o anumită stare de fapt care ar putea să înceteze ori să se schimbe până la administrarea dovezilor va putea cere instanţei în circumscripţia căreia urmează să se facă constatarea să delege un executor judecătoresc din aceeaşi circumscripţie să constate la faţa locului această stare de fapt și să efectueze o inventariere întocmind un proces verbal în acest sens. Așa încât, măsura inventarierii bunurilor comune ce au aparţinut foştilor soţi este una necesară şi utilă pentru soluţionarea unei viitoare acţiuni de partaj întrucât facilitează administrarea probatoriilor într-un asemenea proces şi, totodată, preîntâmpină pericolul înstrăinării unora dintre bunurile comune, evitându-se astfel eventuale alte litigii viitoare. Apreciez că și în situația dvs poate fi incidentă această motivare, însă desigur, se impune consultarea unui avocat care să ducă la îndeplinire aceste demersuri.