avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie Kruk
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie Kruk

Buna ziua.
In urma unei solicitari facute la Kruk, cu privire la situatia mea ( o chestie rezolvata intretimp), am fost informat ca as avea o datorie la ei de 1100 lei, in urma unui imprumut facut la Raiffeisen in 2005. Creditul a fost achitat in 2006-2007 dar nu am pastrat chitantele...Dubios este ca nu am fost contactat de Kruk pana nu am facut eu solicitarea. Ce ar trebui sa fac in continuare?
Cel mai recent răspuns: MihaiDG , utilizator 07:56, 14 Aprilie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
O sa merg la banca pentru lamuriri.
Am primit un mail de la Kruk de notificare.
In pdf scrie ca : Grup Ama a cesionat pe 30,09,2017 in favoarea Investcapital creanta avuta impotriva dvs. cu nr dosar de dauna....din data de 10,06,2005, care este rezultatul neplatii la scadenta a ratelor aferente contractului de creditincheiat intre dvs si Raiffeisen si asigurat de Grupama...
La Raiffeisen mi s-a spus sec "nu apareti cu nimic la noi"...Oricum, creditul din 2005 a fost pe 24 de luni. deci, scadent 2007.
Alta problema a aprut:
In ianuarie 2017, in urma unor intarzieri a platii ratelor a doua credite, am facut un acord cu banca Ideea si am platit intr-un Cont Colector. Am fost informat in decembrie de catre banca , ca unul dintre credite a fost cesionat catre Kruk. Suma aproximativ 6300 lei.
Am sunat la Kruk si mi-au zis ca a fost cesionat in luna octombrie 2017. Suma de plata 9300 !
Nu trebuia sa fiu instiintat despre cesiunea creditului in octombrie?
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere credit de nevoi personale Monat Gabriela Monat Gabriela In 2007 am luat un credit de nevoi personale de la Raiffeisen. Data scadenta ar fi fost 2017. Din motive financiare, ultima rata a fost achitata in 2014.. Pe ... (vezi toată discuția)
Inrerupere prescriptie biancca biancca Buna ziua. As dori sa stiu cum se interpreteaza punctul 1 si 4 dinArt. 2537 din N. Cod Civ. Si anume: prescripţia se întrerupe: 1. printr-un act voluntar de ... (vezi toată discuția)
In 2008 am făcut împrumut la bancă am platit până in 2011 când ... MacoveiSimona MacoveiSimona In 2008 am făcut imprimit la banca am platit pina in 2011 când am ramas fara servici,împrumutul a fost cesionat la Kruk unde am plătit un 1 an am rămas ... (vezi toată discuția)