avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... S-a aprobat sau nu 15% spor salariu persoane cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

S-a aprobat sau nu 15% spor salariu persoane cu handicap?

Exista 15% spor din salariu pentru persoanele cu handicap?
Cel mai recent răspuns: asu_mani , utilizator 09:40, 8 Octombrie 2019
Daca sunt persoana cu handicap si am un salariu de 1600 net, cum primesc 15% spor din salariu?
Art. 22 din Legea nr. 153/2017 prevede că pentru activitatea desfăşurată de persoanele cu handicap grav sau accentuat, în cadrul programului normal de lucru se acordă un spor de 15% din salariul de bază/solda de funcţie/salariul de funcţie/indemnizaţia de încadrare.

Dar ,categoriile de persoane cu handicap care vor beneficia de acest spor se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.

Spuneti care este brutul.
Dar am inteles ca nu e in vigoare...Nu e nicaieri introdusa aceasta lege!
Legea 153/2017 a intrat in vigoare la 01.07.2017.
Asta am vazut si eu scris pe net , dar cand am fost sa ma angajez, au zis ăia ca nici vorba de asa ceva...Iau doar salariul si scutirea de impozit.. Nici nu auzisera de 15% spor din salariu..

Alte discuții în legătură

Spor 15 % salariu.handicap accentuat. netsky netsky Buna ziua, Am citit undeva ca se acorda un spor de 15 % din salariu, persoanelor care detin un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat sau ... (vezi toată discuția)
Care este data de la care se aplica? raisa-gabriela raisa-gabriela O persoana beneficiaza de un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat din data de 08.03.2021. Care este data de la care se aplica sporul de 15 % ... (vezi toată discuția)
Indemnizație/ spor la salariu pt. pers.cu handicap (active) cernatlarisa cernatlarisa De cand se adauga sporul de 15% la salariu pt persoanele cu handicap grav sau accentuat încadrate în muncă? Multumesc! (vezi toată discuția)