Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim - decizie medicala asupra capacitatii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim - decizie medicala asupra capacitatii de munca

Buna ziua si la multi ani !!!

Am primit de la un salariat, astazi, 03.01.2018, decizia medicala asupra capacitatii de munca, cu data de 27.12.2017 si are grad 2 (nu mai are capacitate de munca).
Mentionez ca am concediu medical pana pe data de 31.12.2017.
Astazi trebuie sa incetez contractul, dar cu ce data il incetez ? Ce data trec in revisal?
Este ok cu art 56 ?
Multumesc,
anymaryh, utilizator
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.

In speta, cu data de 03.01.2018 inceteaza de drept c.i.m.

Temei : art.56 alin.1 lit.c C.mun.
intre timp mi-a mai dat un concediu medical pentru perioada 01-12 ian 2018.
Ce fac cu acest concediu medical ? daca el deja mi a adus decizia medicala asupra capacitatii de munca cu data de 27 dec si i-am si incetat cim cu data de 03.01.2018
Data i-ati incetat c.i.m. cu data de 03.01.2018, atunci acel concediu medical va trebui sa-l primiti.
il inregistrez si sa scriu pe verso concediului medical, la observatii ca s-a incetat cim conf deciziei medicale ?
anymaryh, utilizator
Nu aveti de ce sa scrieti pe verso.