Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor persoane care se intorc in tara din UE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor persoane care se intorc in tara din UE

As dori sa stiu daca exista legi care reglementeaza ajutoarele acordate persoanelor care se intorc in tara si se angajeaza
Prima de instalare se acordă și persoanelor de cetățenie română care și-au exercitat dreptul la liberă circulație a lucrătorilor în spațiul Uniunii Europene și Spațiul Economic European pe o perioadă de cel puțin 36 de luni”, se prevede in Legea nr.76/2002.

Aceste persoane trebuie să se încadreze în muncă în localitatea de domiciliu/reședință sau în localitățile învecinate acesteia, iar localitatea respectivă să se afle în una dintre zonele prevăzute în Planul național de mobilitate. Altfel, ei nu pot obține prima de instalare. Localitățile din acest plan se regăsesc în Hotărârea Guvernului nr. 903/2016 .
[ link extern ]