avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cerere de restituire preț vacanță de la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cerere de restituire preț vacanță de la intermediar. Este întemeiată o asemenea pretenție?

Buna ziua, am organizat o cabana de revelion cu anumite persoane. 2 dintre ele vor banii inapoi pentru ca au plecat din prima zi. Eu am fost internediarul intre grup si proprietarul cabanei. Toata actiunea s-a realizat fara niciun contract sau document semnat. Cei 2 spun ca eu trebuie sa le dau banii inapoi , nu proprietarul cabanei deoarece ei mie mi-au dat banii, au spus ca daca nu rezolva amiabil cu mine vor depune plangere la politie. Legal, am anumite consecinte pe tema asta ? Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 18:09, 8 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă dvs. ați predat într-adevăr toți banii proprietarului, inclusiv partea celor doi, plecați din vacanță mai devreme, normal nu ați fi răspunzător pentru această pierdere. Cei doi au acceptat ca dvs. să fiți intermediarul, și, probabil, știau și că nu va fi încheai vreun act. Sau nu? În funcție de cum stau lucrurile, dacă ați predat totți banii, dacă prietenii dvs. știau ce și cum, banii ar trebui returnați fie de către dvs., fie de către proprietar, întrucât cei doi nu au mai beneficiat de întreaga perioadă plătită.

O intrebare mai am, daca cele 2 persoane stiau ca daca imi predau banii si eu ii trimit proprietarului nu ii mai pot vedea inapoi si au fost de acord cu asta? Nu mai au cum sa solicite returnarea lor, asa-i ? Va multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
Așa este, însă ar trebui făcută și dovada faptului că ei știau aceste lucruri, în cazul în care vor face vreo plângere. Știți că oameni nu recunosc ceea ce nu îi avantajează.
Bojinski a scris:

Buna ziua, am organizat o cabana de revelion cu anumite persoane. 2 dintre ele vor banii inapoi pentru ca au plecat din prima zi. Eu am fost internediarul intre grup si proprietarul cabanei. Toata actiunea s-a realizat fara niciun contract sau document semnat. Cei 2 spun ca eu trebuie sa le dau banii inapoi , nu proprietarul cabanei deoarece ei mie mi-au dat banii, au spus ca daca nu rezolva amiabil cu mine vor depune plangere la politie. Legal, am anumite consecinte pe tema asta ? Multumesc.


Din câte relataţi dvs., cei 2 au beneficiat de o zi din serviciul plătit dvs., deci confirmă că nu le-aţi dat ţeapă. Poliţia nu are ce să caute aici, ei se pot adresa justiţiei. Neexistând o înţelegere scrisă, este greu de stabilit în ce măsură cei 2 au drept la despăgubiri, în ce cotă, şi cât de la dvs., al cărui statut nu e clar deloc, şi cât de la cabanier. Mai apare aici şi posibila infracţiune de evaziune fiscală, unde toţi sunteţi complici, etc. Deci eu zic să staţi liniştit, nu cred că veţi mai auzi de cei 2. Dacă veţi auzi, vedeţi atunci.
Cum adica? Daca eu ma duc intr-un sejur si dupa o zi incetez acel sejur, parasind hotelul, hotelierul trebuie sa ma ramburseze pentru serviciile neconsumate?... Foarte ciudat!

Alte discuții în legătură

Inselaciune firma de turism adytak adytak In data de 28 iunie 2013, am achitat integral sejurul pentru perioada 02-07.08.2013 pentru 2 persoane,catre .....................(plata efectuata prin ... (vezi toată discuția)
Sejur ratat de revelion 2023 mihaic99 mihaic99 Buna ziua, In urma unui sejur ratat de Revelion 2023 cu o mare companie de turism, avem toate motivele sa ne cerem banii inapoi si daune morale in cuantum de ... (vezi toată discuția)
Restituirea avans chirie Conditiichirie Conditiichirie Salut, Situatia in care ma aflu acum consta in faptul ca am avut garsoniera inchiriata unui domn, sub contract simplu (neinregistrat). El a anuntat in data ... (vezi toată discuția)