Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile in munca

angajatorul firmei la care lucrez mi a spus ca in contract si legal eu am minimul pe economie dar cand am fost la banca sa fac un imprumut mi s a spus ca nu pot deoarece venitul meu este de 870 de lei pe luna ce trebuie sa fac in cazul acesta unde e problema?
E posibil sa aveti CIM cu timp partial.
Nu ati primit un exemplar de pe c.i.m. ?

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, daca angajatorul nu v-a inmanat un exemplat de pec.i.m. , atunci a incalcat dispozitiile art.16 alin.3 C.mun. , situatie in care puteti sesiza ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
nu am primit nimic nici concediile nu le a platit imi pot recupera ceva vreodata?
contractul vechi da dar cel nou pe firma ce a schimbat o nu plus in vechiul contract nu zice 4 ci 8 ore iar anaf imi arata ca sunt cu 870 minimul pe economie
Solicitati angajatorului sa va inmaneze un exemplar de pe contractul individual de munca. In caz contrar, sesizati ITM-ul.