Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... RECALCULARE PENSIE CU GRUPE DE MUNCA , PENTRU PERSOANE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

RECALCULARE PENSIE CU GRUPE DE MUNCA , PENTRU PERSOANE CU HANDICAP MEDIU

Sant pensionat la data de - 01 09 1999 - ,pentru limita de varsta si vechime integrala ,conform legii -3/1977 - coroborata cu legea -57/1992 -, cu mentiunea ca sporurile pentru grupele de munca ,NU SAU LUAT IN CALCUL ,
pana la aparitia legii - 192/2015 - cu aplicare la legea -263/2010 - ,cand casa de pensii ,emite decizia de de pensionare din - 14 11 2017 -, in care se arata ca STAGIUL COMPLET DE COTIZARE ,utilizat la determinarea punctajului mediu anual ,---la 31 12 2015 --- ,---0,85134 ---,cu un total puncte realizate de ---21,28349 la care s-a
adaugat - 2,49451 grupe de munca , rezulta un total puncte realizate , de - 23,77800 - , punctaj pe care la inpartit la
- 34 ani si 6 luni -,netinand cont ca sant pensionat ca persoana cu handicap preexistent calitatii de angajat ,diminu -
andu-mi punctajul mediu anual la - 0,68922 -, GRESIT CALCULAT ,NETINAND CONT DE ART. -58/LITERA - C -DIN
LEGEA 263/2010 .

Conform calculului bazat pe legile aratate mai sus ,rezulta urmatoarele
1 - 21,28349 - total puncte realizate ,fara grupe de munca
2 - 2,49451 - puncte obtinute pentru grupele de munca .
3 - 23,77800- total puncte realizate inclusiv grupele de munca
4 - 23,77800 : 25 ani = 0,95112 care reprezinta punctaj mediu anual si NICI DECUM - 0,68922 - cat a calculat C.J.P.
Conform celor aratate mai sus va rog sa ma lamuriti care varianta este corecta si ce trebue sa fac .

MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS URGENT ,CA TREBUIE SA PRIMESC RASPUNSUL SI LA CONTESTATIE .
Raspunsul de la comisia centrala de contestatii se va lasa mult asteptat.
Va dura cel putin 2 ani.
Asteptati aproximativ doua luni, apoi deschdeti actiune in instanta.
Este posibil ca totul sa fie in regula.
Adica sa se fi aplicat legislatia la zi, asa cum este ea.
Legea 192/2015 a fost cea mai mare cacealma din istoria legislatiei pensiilor publice.
Din datele postate eu inteleg ca sunteti nascut in Aprilie-Mai 1949.
Nu inteleg de ce ati avut stagiul complet de 25 de ani.
Postati:
Total stagiu de cotizare
Din ce este compus acesta
Buna seara Domnule Carp,
M-ati facut curios cu aprecierea Dvs. referitor la leg. 192/2015, ca, “cea mai mare cacialma din istoria legislaţiei pensiilor publice”. Am studiat-o si nu am constatat decat faptul ca pensionarii care au fost pensionati pe legea 19/2000 si care nu au beneficiat de grupele I si II de munca, prin aceasta lege li s-a acordat aceste beneficii. Eu va cred ca stiu ce fel de personaj sunteti. V-am dat si un i like, dar nu vad mai departe (dedesuptul acestei legi). Am auzit intradevar ca nu toti pensionarii care si-au descchis drepturile pana la 01.01.2011, nu au beneficiat de marirea punctajelor anuale conf. OUG 100/2008. Nu sunteti obligat sa dati explicaţii in acest sens, dar daca totusi ati avea amabilitatea, ar fi benefic pentru multi dintre noi. Ce sa mai vorbim de “controversata” lege 380/2013, prin care, dupa cum stiti si Dvs., cei care au avut mai putin de 6 ani in grupa I-a realizati nu in condiţii speciale, cum era pe atunci, au fost fructificati in grupa a II-a, pentru reducerea varstei standard de pensionare. Legea 380/2013 le-au luat acest drept, astfel multi dintre noi, nu am mai beneficiat de reducere. Un lucru clar in dezavantajul pensionarului! De ce leg. 192/2015, o “cacialma” ?
Va mulţumesc.
procesomanul, utilizator
Va dau doar cateva cazuri in care deciziile sunt pe minus.

1)Domnule Carp,ce trebuie sa faca un pensionar( conform legii 226) care a primit decizia noua, evident cu reducere?
2)
AU APARUT PRIMELE RECALCULARI CONFORM LEGII 192/2015,SI STUPOARE LA CEI CARE AU LUCRAT IN GRUPA I(MINERIT) CEL PUTIN 20 DE ANI SUBTERAN SI SE INCADREAZA COMFORM LEGII 263/2010 ART 30ALIN.(1)IN CONDITII SPECIALE ,S-AU TREZIT CU UN PUNCT MEDIU DE PENSI MULT MAI MIC DECAT CEL AVUT,DIN CAUZA CA S-AU FOLOSIT STAGII DE COTIZARE CONFORM ANEXEI 5 DIN LEGE.GUVERNUL GRINDEANU A ADAUGAT UN HG NR 291/2017CARE MODIFICA ART ART 134 DIN NORMELE DE APLICARE IN DEFAVOAREA NOASTRA; LA ORA ACTUALA LSTE IN APLICARE LEGEA 155/2010 PENTRU CEI CARE AU IESIT LA PENSIE DUPA 2011 SI PRIN MODIFICAREA ART 56 ALIN (5) STAGIILE DE COTIZARE SUNT DE 20 DE ANI.PRIN RECALCULARE ISI BAT JOC DE BIETII PENSIONARI, O AMAGIRE CA PRIMESC CEVA IN PLUS LA PUNCTUL MEDIU DE PENSIE,TOTODATA PENSIA DE URMAS SE ATRIBUIE LA PENSIA RECALCULATA. SI EU AM IESIT LA PENSIE IN 2006 CONFORM LEGII 19/2000 SI DUPA CUM DECURGE ACEST PROGRAM DE RECALCULARE,NU PUTEM OBTINE DREPTURI DECAT IN INSTANTA .
3)
[ link extern ]

4)www.avocatnet.ro/forum/discu...

Pana la acest moment nu-mi amintesc sa fi intalnit un singur caz in care decizia sa fie pe plus.

Primesc in plus:
Cei care se incadreaza la art.58 a) si b)
Cei de la art.59
O mica parte din cei de pe legea 226/2006

De ce am spus ca a fost cea mai mare cacealma:
Legea a avut caracter electoral.
Urmau alegerile.
Li s-au dat mari sperante, asteptari(majorari de 50%, respectiv 25%), multor pensionari,
Cati din cei care intra in aceasta recalculare primesc ceva in plus la pensie ?
Estimez ca sunt sub 5%.
Care vor fi efectele finale produse de aceasta lege ?
-O mica(sau mai mare) selectie naturala a pensionarilor care intra in aceasta recalculare.
Carp Mircea, utilizator