avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS si CASS pentru PFA in 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS si CASS pentru PFA in 2018

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti la ce suma se ridica CAS-ul si CASS-ul lunar ce trebuie platit la fisc ,pentru PFA cu norma de venit in 2018 ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:24, 17 Ianuarie 2018
Procentele sunt 10% la cass si 25% la cas. Vedeti care e valoarea normei de venit pentru 2018 in judetul dumneavoastra pentru codul caen al pfa-ului dumneavoastra si daca este sub 12 x 1900 lei adica sub 22800 lei anual nu veti plati deloc cass si cas.
Multumesc !
Buna ziua. Norma de venit pe 2018 ,in judetul meu(Suceava) a fost stabilita la 21000. Prin urmare nu am obligativitatea depunerii formularului 600 si implicit plata cas si cass. Corect? Multumesc!
Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cas și cass pentru pfa cu norma de venit scinteie ana scinteie ana Având în vedere ca sunt PFA cu norma de venit anuala, nu sunt si salariata și nu obțin venituri mai mari de 1900 lei lunar, ce variante am? Sunt obligata ... (vezi toată discuția)
Impozit si contributii pfa 2018 Drupydrupy Drupydrupy Detin un Pfa impozitat la norma de venit. In 2017 am obținut venituri de 200.000 lei. Cheltuieli totale de 120.000 lei din care CAȘ 15.000. Ce contribuții ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie 600 pentru plata cas danpin69 danpin69 Buna ziua Sunt PFA din 2014 cu norma de venit, obiectul activitatii fiind \" Coafura si alte activitati de infrumusetare\" cod CAEN 9602. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)