Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Există vreo penalitate pentru cumparator pe care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Există vreo penalitate pentru cumparator pe care trebuie să o plateasca vanzatorului in cazul in care banca vireaza mai tarziu banii ?

Problema e că am facut credit imobiliar cu ipoteca prin BCR. Totul a fost ok pana cand, dupa ce am semnat contractul de vanzare-cumparare, banca a observat că nu apare pe extrasul de carte funciara adresa completa a casei. Au amanat virarea banilor către vanzator. Noi am demarat procedura pentru actualizarea datelor deși asta trebuia facuta de fostii proprietari dacă se verificau extraselor lor de carte funciara. Acum au început amenintarile din partea fostilor proprietari cu avocat si executor. Pe deasupra, vor să le platim si rata creditului lor la casă (aceeasi pe care am cumparat-o noi) pe motiv că s-a intarziat virarea banilor. Ne pot obliga legal sa platim banii astia?
CCT12, utilizator