Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea legala

Buna ziua! Am o nelamurire legata de drepturile de mostenire! Situatia este urmatoarea; este vorba despre mostenirea de pe urma bunicilor mei din partea mamei; acestia au avut doua fiice, pe mama, in viata, si pe sora ei, decedata intre timp. sora mamei a avut un fiu, de asemenea decedat, inaintea ei, care la randul lui nu are urmasi. Sotul surorii decedate (cumnatul mamei) traieste. succesiunea nu a fost dezbatuta inca! Intrebarea este daca cumnatul mamei are vreun drept de mostenire?
Buna seara,
Daca sora mamei a decedat inaintea bunicilor atunci cumnatul nu are drepturi.
Daca matusa a decedat dupa bunici atunci partea ei (1/2) se imparte intre unchi si mama dumneavoastra in cota de 1/2 si 1/2 conform art 977 C.Civ.