Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Autorizație liberă practica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Autorizație liberă practica

Buna!!
Am absolvit anul trecut Facultatea de Biologie in cadrul Universității din Bucuresti si as dori sa profesez in domeniu doar ca nu imi este clar ce-s cu autorizația de liberă practica, certificat de malpraxis si membru nu mai stiu pe unde. Stie cineva sa imi dea mai multe detalii? Va multumesc mult
Furnizati mai multe date despre ce doriti sa faceti, presupun ca pe o firma proprie.
Daca doriti sa fiti profesor de biologie sau angajat al unei gradini botanice nu aveti nevoie decat de diploma.
Potrivit art. 3 alin. 1 din Legea 460/2003, exercitarea profesiunilor de biochimist, biolog şi chimist în sistemul sanitar se face pe baza autorizaţiei de liberă practică, care se acordă de Ministerul Sănătăţii pe baza următoarelor acte:
a) diplomă eliberată de o instituţie de învăţământ superior de profil biochimic, biologic sau chimic, recunoscută de lege;
b) certificat de cazier judiciar;
c) certificat de sănătate;
d) avizul Ordinului Biochimiştilor, Biologilor şi Chimiştilor.

Potrivit art. 3 alin. 2 din Legea 460/2003, exercitarea profesiunilor de biochimist, biolog şi chimist în unele laboratoare din sistemul sanitar se face şi pe baza certificatului de acreditare, care se acordă de Ministerul Sănătăţii pe baza următoarelor acte:
a) autorizaţie de liberă practică;
b) adeverinţă de salariat;
c) cerere-tip;
d) avizul Ordinului Biochimiştilor, Biologilor şi Chimiştilor.

De mutat la PFA sau la Dreptul Muncii.
Uitati-va pe adresa asta [ link extern ]
Mergeti sau sunati si la Ordinul Biologilor, Biochimistilor si Chimistilor din Romania si intrebati si acolo ce va trebuie pentru ca cererea pentru eliberarea autorizatiei de libera practica o luati de la ei.
Succes!