Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie suspendare CIM

Buna ziua!
Spune-ti-mi si mie, va rog, cum tb sa sune decizia de suspendare a CIM in cazul in care salariatul vrea doar o zi de concediu fara plata?
Va multumesc frumos!
Parerea mea e ca pentru o zi concediu fara plata nu se intocmeste decizie suspendare.
Pai in pontaje apare cu o zi in minus..Acum eu cum justific ziua resp? Multumesc.
Eu consider ca acest tip de concediu este o suspendare in sine, oarecum similar cu concediul medical.
Sigu nu trebuie sa facti act aditional de suspendar. Se va scrie in carte de munca la sfarsit exact cate zile de CFS a avut salariatul respectiv.
Cartile de munca ale salariatilor sunt la ITM.
Da. Si atunci, pe baza statelor de plata se inscrie in cartea de munca , la sfarsit, numarul de zle de concediu fara salariu, invoiri, absente nemotivate.