Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional de suspendare pt. "invoit" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional de suspendare pt. "invoit" ?

In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati sa facem acte aditionale de suspendare a contractelor de munca si sa le inregistram la ITM? chiar pentru doua sau trei zile de invoit ?
Am fost obligati dupa un control sa facem aceste acte aditionale retroactiv pentru o saptamana de "invoit" in anul 2006 in cazul mai multor salariati -a momentul respectiv acestia nu au facut cerere scrisa ci doar au fost pontati-mai mult salariatii au lichidat demult (nici nu am cum sa-i contactez ca sa faca acele cereri de invoiri in baza carora sa inregistrez actele aditionale de suspendare) iar cartile de munca sunt inchise.#-o
Nu se fac acte aditionale pentru cererile de invoiri .... In momentul in care se depun statele de plata la ITM se anexeaza copii de pe cererile de invoiri aprobate.
oti a scris:

In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati sa facem acte aditionale de suspendare a contractelor de munca si sa le inregistram la ITM? chiar pentru doua sau trei zile de invoit ?
Am fost obligati dupa un control sa facem aceste acte aditionale retroactiv pentru o saptamana de "invoit" in anul 2006 in cazul mai multor salariati -a momentul respectiv acestia nu au facut cerere scrisa ci doar au fost pontati-mai mult salariatii au lichidat demult (nici nu am cum sa-i contactez ca sa faca acele cereri de invoiri in baza carora sa inregistrez actele aditionale de suspendare) iar cartile de munca sunt inchise.#-o

Nu se fac acte aditionale ci DECIZII de suspendare in baza cererilor pentru concediu fara plata pentru ca nu mai exista INVOIRE acesta este zi de concediu fara plata.
Orice retinere din salariu sau alta inregistare datorita careia salariatul nu primeste salariul intreg trebuie motivata.
Nu puteti retine de la plata suma datorata pentru o zi de concediu fara plata sau invoire cum ii spuneti dvs, fara sa existe o cerere scrisa de mana celui care a solicitat aceasta zi, altfel angajatorii ar putea sa inregistre in pontaj ce vor si sa plateasca salarii mai mici fara ca salariatii sa solicite aceasta.
Sigur ca trebuie sa incercati sa remediati problema respectiva in special ca este o masura lasata de ITM a carei neindeplinire poate atrage o sanctiune cu amenda.
problema mea este ca nu mai am cum sa gasesc acele persoane dupa 2 ani ca sa-mi scrie de mana cererile in baza carora sa pot inregistra acte aditionale de suspendare
oti a scris:

problema mea este ca nu mai am cum sa gasesc acele persoane dupa 2 ani ca sa-mi scrie de mana cererile in baza carora sa pot inregistra acte aditionale de suspendare

Nu mai spuneti acte aditionale de suspendare - nu exista asa ceva.
Este o problema atunci. Nu ati facut aceasta observatie in procesul verbal de control?
Ce anume a spus inspectorul care a facut controlul?
oti a scris:

problema mea este ca nu mai am cum sa gasesc acele persoane dupa 2 ani ca sa-mi scrie de mana cererile in baza carora sa pot inregistra acte aditionale de suspendare

Imposibil sa nu-i mai gasiti, in c.i.m. al lor au o adresa ... trimiteti-le o scrisoare pe aceasta adresa si prin care sa le explicati acest lucru.
Daca cei de la ITM au dispus acest lucru, atunci in baza cererii lor de concediu fara salariu se fac decizii de suspendare .
Se pare ca interpretarea data de catre inspectorii ITM articolului 54 din Codul Muncii este , in sensul, ca în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale se pot face acte aditionale de suspendare. Textul legii spune prin acordul partilor, Ccntractul individual de muncă poate fi suspendat, in aceste situatii.