Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua. In lumina ultimelor prevederi legislative in materie, va rog sa imi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta si anticipat, respectiv anticipat partial.Ce stagii de cotizare sunt necesare si care este cuantumul penalizarii?
Sunt femeie, nascuta la data de 9 mai 1961.
Multumesc.
Mai 1961 Mai 2023 62/0 32/2
-Limita de varsta la 62 ani
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 2 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 2 luni, fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi in functie de stagiul total de cotizare avut la data deschiderii drepturilor la pensie anticipata partiala.
Multumesc si va doresc un an bun si fructuos.