avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua. In lumina ultimelor prevederi legislative in materie, va rog sa imi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta si anticipat, respectiv anticipat partial.Ce stagii de cotizare sunt necesare si care este cuantumul penalizarii?
Sunt femeie, nascuta la data de 9 mai 1961.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 15:22, 9 Ianuarie 2018
Mai 1961 Mai 2023 62/0 32/2
-Limita de varsta la 62 ani
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 2 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 2 luni, fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi in functie de stagiul total de cotizare avut la data deschiderii drepturilor la pensie anticipata partiala.
Multumesc si va doresc un an bun si fructuos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Mirela1101 Mirela1101 Buna ziua. Sunt nascuta la 11 ianuarie 1961 si lucrez din 13 noiembrie 1979 fara intrerupere (nu am copii, deci nu am beneficiat de concediu pentru cresterea ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipată Nela Sandu Nela Sandu Am 57 ani şi 33 ani de muncă mă pot pensiona anticipat ? (vezi toată discuția)
Dacă ma pot pensiona ContSters462680 ContSters462680 Am 57 de ani (13.02.1961) , femeie , am cotizat 32 de ani , am și 3 ani și 6 luni grupa a 2 a ma pot pensiona anticipat ? (vezi toată discuția)