Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trimis acasă de la muncă fără nicio explicație
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trimis acasă de la muncă fără nicio explicație

buna . am lucrat la o fabrica un an si 7 luni .
in sfarsitul lunii noiembrie am cerut in data de 24 am cerut concediu fara plata o luna . In data de 3 ianuarie am intrat la lucru in schimb de noapte . A doua noapte cand am intrat maiestrul a venit la mine si a spus ca a vorbit cu seful si a spus ca nu mai am ce cauta acolo . M-a trimis acasa fara motiv . Nu am semnat nici o foaie nimic .
Manuela Rășină, administrator
1. Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

2. Din doctrina :
În cazul în care angajatorul refuză să-l primească la lucru pe salariat, fără să fi dispus concedierea acestuia, salariatul se poate adresa instanţei solicitând direct reintegrarea în funcţie şi plata de despăgubiri. (Ion Traian Ştefănescu, Tratat de dreptul muncii, vol. I, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003, p. 573)