Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Aplicare ordonanta 4/2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Aplicare ordonanta 4/2017

Avand in vedere modificarea codului fiscal, oare mai este valabila ordonanta 4/2017? care spune ca (1) Pentru persoanele prevăzute la art. 136 lit. c), baza lunară de calcul pentru contribuţia de asigurări sociale o reprezintă suma câştigurilor brute prevăzute la art. 139, realizate de persoanele fizice care obţin venituri din salarii sau asimilate salariilor asupra cărora se datorează contribuţia individuală. Cel putin salariu minim pe economie
Tinand cont ca toata povara este in sarcina salariatului nu vad rostul angajarii de persoane cu timp partial daca oricum contributiile se raporteaza la salariul minim.
george-neagu, moderator