Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii angajat pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii angajat pensionar

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca mai este valabila exceptia la plata contributiilor in cazul pensionarilor la limita de varsta care au doar un contract de munca pe perioada determinata cu timp partial de 4 ore? Anul trecut contributiile se plateau la venitul brut nu la minimul pe economie. Acum le plateste angajatul dar vreau sa stiu la ce nivel? Multumesc.
george-neagu, moderator
nu platiti fiind pensionar contributia la asigurarile sociale in procent de 25% aplicata asupra salariului brut! este exceptie, in rest celelalte sanatate si impozit pe venit se retin la venitul brut.
Anul trecut se platea contributia la asigurarile sociale, doar contributia la somaj nu se platea. Conform carei legi este scutit anul acesta la plata contributiei la asigurarile sociale?
Multumesc.
Este valabil si pentru pensionari de invalid gr 3 care lucreaza part time cu 4 ore ? CAS e obligatorie sau optionala ?

Monica Miron a scris:

nu platiti fiind pensionar contributia la asigurarile sociale in procent de 25% aplicata asupra salariului brut! este exceptie, in rest celelalte sanatate si impozit pe venit se retin la venitul brut.

Este valabil si pentru pensionari de invalid gr 3 care lucreaza part time cu 4 ore ? CAS e obligatorie sau optionala in cazul lor?
din pacate se retine CAS la contractele part time pentru pensionari de gr.3