Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nudul proprietar vrea să vândă apartamentul. Poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nudul proprietar vrea să vândă apartamentul. Poate anula dreptul uzufructuarului și apoi să vândă apartamentul fără știrea acestuia?

Buna. Mama se afla in situatia urmatoare: Bunica a cumparat un apartament in 2002 si in CF apare la sarcina ca nuda proprietate si mama apare la sarcina ca uzufruct. In momentul achizitei, sora mamei a fost despagubita de bunica si aceasta a dat declaratie notariala ca nu mai are nici o pretentie asupra acestui apartament. De curand bunica s-a razgandit si vrea sa o stearga pe mama de la sarcina de uzufruct si sa vanda apartamentul. Am 2 intrebari:
1. Poate bunica sa renunte la sarcina de uzufruct fara stirea mamei si sa vanda imobilul?
2. Dupa moartea bunicii cui va ramane imobilul? Se va face succesiune intre cele 2 fiice? Sau va ramane proprietatea mamei mele?
Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
1 Nu poate "sa renunte" la uzufruct daca nu e de acord si mama dvs. dar poate sa vanda (nuda proprietate ) mentinand sarcina de uzufruct.
2.Dupa decesul bunicii ,apartamentul il vor prelua mostenitorii , dupa succesiune.
Multumesc. Se va tine cont ca matusa (sora mamei) a fost despaguita?
1. La dreptul de uzufruct nu poate renunta decat titularul acestuia, in speta mama dvs.
Imobilul nu poate fi vandut decat cu acordul si prezenta mamei si a buncii.
2. La moartea bunicii se va imparti doar nuda proprietate, apartinand bunicii (daca la acel moment mama dvs este inca in viata).
Declaratia matusii nu are nici o valoare, fiind un pact asupra unei mosteniri viitoare. (art.956 Cod civil "Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.")

Buna ziua. Eu stiu ca se poate vinde nuda proprietate, insa cumparatorul nu poate intra in posesie din cauza uzfructului care va dainui pana la moartea mamei dvs. In ceea ce priveste declaratia eu cred ca are valoare (depinde cum e formulata). Eu cred ca a fost facuta pt,. ca in cazul in care bunica dona apartamentul mamei dvs. se putea face dovada ca nu s-a incalcat rezerva succesorala. Din pacate intre timp s-au schimbat intentiile bunicii.