Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil din casatorie romana, nascut in strainatate cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil din casatorie romana, nascut in strainatate cu tata strain

Pe perioada casatoriei incheiata in Romania dintre un roman si o cetateanca moldoveanca, sotia (cetatean moldovean) naste in elvetia un copil cu altul, cetatean elvetian, care recunoastre copilul. Copilul are cetatenie elvetiana si are inscris in certificatul de nastere ca tata pe elvetian si ii poarta numele.
Acum sotii vor sa divorteze in romania. Care este situatia copilului? Oare put divorta la acord sau trebuie mentionat si copilul?
Conform legii romane, copilul rezulatat din casatorie are ca tata pe sotul mamei. Iar regulile care guverneaza casatoria sunt acelea ale tarii in care s-a incheiat. Deasemenea , desfacerea casatoriei . Personal, consider ca ar fi o greseala sa nu fie mentionat copilul si a se ascunde adevarul.
parerea mea este ca nu ar trebui sa ascundeti existenta copilului .
unul dintre soti poate introduce actiunea de divort din culpa comuna sau din culpa celuilalt sot .
instanta competenta este cea din romania, respectiv judecatoria in a carei raza teritoriala au avut ultimul domiciliu comun sotii .
in lipsa acestuia este competenta judecatoria de la domiciliul paratului .