avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS CASS 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS CASS 2018

In anul fiscal precedent (2017) am realizat venituri din activitati independente-profesii liberale(peste 22.800 lei/an) si din investitii-dividende(desemenea peste 22.800 lei/an).
In legatura cu CAS lucrurile sint clare 22.800(minim)x25% in 4 trimestre trebuind completata pina la 31.01.2018 declaratia 600.
Nu sint lamurit in legatura cu contributia CASS.Se face tot pe declaratia 600?Se face o singura declaratie luindu-se in considerare veniturile cumulate sau se fac 2 declaratii?Se plateste 22.800x10% cumulat sau se plateste de 2 ori 22.800x10% atit pentru veniturile din aciv.independente cit si pentru veniturile din dividende?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: steef , utilizator 17:50, 11 Ianuarie 2018
Se va face cumulat, se insumeaza veniturile nete din activitatea inependenta si din veniurile in dividede incaste anul trecut, apoi la ce rezulta se aplica procentul de 10%. Mai asteptati putin in legatura cu declaratia.
Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Nu inteleg,se insumeaza cele 2 venituri si se aplica 10%?
Stiam ca baza de calcul pt cass este salariul minim adica 1900 lei/ luna indiferent de valoarea venitului realizat.
Oricum nu ma grabesc!
Adunati venitul net din activitati independente realizat in tot anul precedent cu venitul din dividende incasat anul trecut, impartiti la 12 luni si cu ce va da, comparati cu valoarea salariului minim (acea 1900 lei). Daca este peste, depuneti o singura d600 si cas si cass vor fi calculate aplicand procentele la acel plafon 22800 lei. Va rog sa citii si la adresa www.avocatnet.ro/articol_470...
Va multumesc mult!
O ultima intrebare:daca in anul 2017 s-au realizat venituri din salarii si dividende cumulat peste 22.800 lei care este procedura?(situatia unui prieten)
Din ce am inteles eu se se depune declaratia 600 doar pentru cass si se stabileste 10% din 1900 lunar.
Va multumesc inca odata!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass completare formular unic steef steef Anul acesta estimez venituri din activitati independente peste 22.800 lei prin urmare platesc cass si cas raportat la 1900 lei pe luna .Deasemenea anul acesta ... (vezi toată discuția)
Impozit, cas , cass pe dividente ? alex5 alex5 Buna ziua, aud tot felul de discutii pe tema noilor prevederi legislative dar nu mi-e clar : in cazul unui salariat normal cu contract de munca pe termen ... (vezi toată discuția)
D 600 - dividende ndeea ndeea Sunt administrator si salariata la o companie. In luna noiembrie 2017 s-au distribuit dividende si s-a platit impozitul pe dividende in decembrie 2017. Plata ... (vezi toată discuția)