avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... D 600 - dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

D 600 - dividende

Sunt administrator si salariata la o companie. In luna noiembrie 2017 s-au distribuit dividende si s-a platit impozitul pe dividende in decembrie 2017. Plata dividendelor distribuite in noiembrie 2017 s-a facut in ianuarie 2018 peste plafonul de 22.800 lei. Daca in anul 2018 nu se vor mai distribui dividende (atentie intre a distribui si a plati dividende). intrebarea mea este daca trebuie depusa D 600 pana la 31.01.2018 si daca trebuie platit CASS avand in vedere ca in 2017 dividendele erau supuse numai impozitului pe venit din dividende de 5%? Daca se plateste CASS-ul si nu mai distribui in 2018 dividende ce se intampla cu sumele platite? Daca am si venituri din chirii sub plafonul de 22.800 lei, acestea se cumuleaza cu dividendele si trebuie declarate sau nu?
Cel mai recent răspuns: ndeea , utilizator 10:45, 18 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand ca sa realizati valoarea cu care apoi s-o comparati cu plafonul de 22800 lei,trebuie sa adunati in cazul dumneavoastra venitul din inhiriee cu si cu cel din investitii (dividende), Se iau in calcul acele dividende pentu ca imozitul platit pana pe 25 ianuarie 2018 e declarat in declaratia aferenta lui 2017.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Am inteles ca trebuie sa depun D600, chiar daca am platit dividendele numai in ianuarie 2018 pentru ca am declarat si am platit impozitul in 2017. Dar daca in anul 2018 nu mai distribui dividende deci nu mai am venituri din dividende de exemplu, atunci ce se intampla cu sumele platite la CASS pentru anul 2018 in urma depunerii declaratiei 600?
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
ndeea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distribuire si plata dividende in 2018 din profiturile 2016-2017 andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 cum se procedeaza din punct de vedere al cass in cazul veniturilor din dividende obtinute in 2018 din repartizarea profiturilor aferente exercitiilor anilor ... (vezi toată discuția)
Cas cass 2018 steef steef In anul fiscal precedent (2017) am realizat venituri din activitati independente-profesii liberale(peste 22.800 lei/an) si din ... (vezi toată discuția)
Impozit, cas , cass pe dividente ? alex5 alex5 Buna ziua, aud tot felul de discutii pe tema noilor prevederi legislative dar nu mi-e clar : in cazul unui salariat normal cu contract de munca pe termen ... (vezi toată discuția)