avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cass completare formular unic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cass completare formular unic

Anul acesta estimez venituri din activitati independente peste 22.800 lei prin urmare platesc cass si cas raportat la 1900 lei pe luna .Deasemenea anul acesta am realizat venituri din dividende(din anul 2017 incasate in 2018) peste 22.800 lei.Mai completez in decl.unica si veniturile din dividende si platesc sanatatea sau se considera venituri cumulate peste plafonul de 22.800 si completez o sg.data sanatatea in declaratia unica si platesc o sg data sanatatea raportat la 1900 lei lunar sau platesc sanatatea de 2 ori o data pt act.indep. si o data pt dividende ?
Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: steef , utilizator 18:05, 5 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se cumuleaza o serie de categorii de venituri printre care sic ele ale dumneavoastra si abia rezultatul se compara ca valoarea plafonului. Este vorba de o singura declaratie unica dar cel mai bine ar fi sa mergeti la ei la finante s-o depuneti la ghiseu si sa va ajute s-o completati ca sa nu gresiti ceva.
O sa o depun din spv dar aveam aceasta nelamurire.Cineva din domeniu m-a informat gresit ca trebuie sa platesc cass de 2 ori separat la cele 2 venituri si nu cumulat, o sg.data.
Va multimesc!



Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2018
steef, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas cass 2018 steef steef In anul fiscal precedent (2017) am realizat venituri din activitati independente-profesii liberale(peste 22.800 lei/an) si din ... (vezi toată discuția)
Declaratia 212 - neclaritati impozite 2017 (cas pt dividende incasate in 2017) cristi_22 cristi_22 Buna ziua, Sunt salariat (8 ore, salar peste salar minim). Am si un PFA norma de venit. Norma de venit pt 2017 a fost injumatatita (adeverinta salariat) ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica 2018 25379 25379 1-Sunt Persoana Fizica -pensionar. Daca CASS se cumuleaza la venituri din arenda si venituri din inchiriere bunuri daca depaseste pragul de 22.800 lei/an ; si ... (vezi toată discuția)