Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cass completare formular unic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cass completare formular unic

Anul acesta estimez venituri din activitati independente peste 22.800 lei prin urmare platesc cass si cas raportat la 1900 lei pe luna .Deasemenea anul acesta am realizat venituri din dividende(din anul 2017 incasate in 2018) peste 22.800 lei.Mai completez in decl.unica si veniturile din dividende si platesc sanatatea sau se considera venituri cumulate peste plafonul de 22.800 si completez o sg.data sanatatea in declaratia unica si platesc o sg data sanatatea raportat la 1900 lei lunar sau platesc sanatatea de 2 ori o data pt act.indep. si o data pt dividende ?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Se cumuleaza o serie de categorii de venituri printre care sic ele ale dumneavoastra si abia rezultatul se compara ca valoarea plafonului. Este vorba de o singura declaratie unica dar cel mai bine ar fi sa mergeti la ei la finante s-o depuneti la ghiseu si sa va ajute s-o completati ca sa nu gresiti ceva.
O sa o depun din spv dar aveam aceasta nelamurire.Cineva din domeniu m-a informat gresit ca trebuie sa platesc cass de 2 ori separat la cele 2 venituri si nu cumulat, o sg.data.
Va multimesc!

steef, utilizator