Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonificatie impozite locale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonificatie impozite locale

In ce cont se inregistreaza bonificatiile pentru plata anticipata a impozitelor locale?
Va multumesc!
un cont de venituri financiare (768) ; sau se mai poate ma gindesc fara inreg bonificatiei pe venituri, direct suma platita , redusa cu bonificatia respectiva
Magda Staicu a scris:

un cont de venituri financiare (768) ; sau se mai poate ma gindesc fara inreg bonificatiei pe venituri, direct suma platita , redusa cu bonificatia respectiva

E corect cum spui ca pe 768, dar cu evidentierea initiala a intregii obligatii si apoi a reducerii:

635 = 446 cu valoarea intreaga

si apoi

446 = 768 cu valoarea reducerii.

De fapt, daca ma uit mai bine, tot asta voiai sa zici si tu.
Corect ar fi 471 = 446, 446 = 768, iar apoi lunar 635 = 471, pentru ca impozitele se platesc anticipat.