Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte

Buna-ziua, am o batrana de 91 de ani si nu-i gasesc actele, cred ca le-a pierdut caci nu mai stie ce a facut cu ele, lipseste certificatul de nastere, de casatorie, mai are doar buletinul. Am incercat sa-i scot de la primarie, dar nu au gasit-o in nici un registru. Ce este de facut?
Va multumesc.
Cei de la starea civila de la locul de domiciliu vor face cercetari pentru a depista unde este inscrisa nasterea. In buletin doar ii scrie locul nasterii.
Da au cautat dar nu au gasit nici urma de certificat de nastere, au gasit cateva date despre casatorie si atat. Batrana a ramas deocamdata doar cu buletinul.
In actul de casatorie scrie cand s-a nascut si locul nasterii. Mefrgeti la starea civila si solicitati sa va ajute.
Am fost la starea civila,si am gasit certificatul de deces al sotului si atat; nu au gasit certificat de casatorie, doar registrul in care este trecuta casatoria cu numele sotilor, al martorilor si locul de munca.
Daca i-au gasit casatoria in registru ii poate da certificatul decasatorie. In privinta celui de nastere sa faca cercetari cei de la st.civila impreuna cu cei de la evidenta persoanelor.