Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine repara peretele in urma unei demolari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine repara peretele in urma unei demolari

Suntem in urmatoarea situatie: casa noastra a avut din constructie(an 1938) perete comun cu casa de alaturi.Acum casa de alaturi a fost vanduta si noul proprietar a demolat-o.In urma demolarii,peretele casei noastre a ramas la caramida,expusa intemperiilor.Intrebarea mea este cine suporta acum tencuirea peretelui,mai ales ca e vorba de o suprafata destul de mare. Cum se procedeaza in asemenea situatii? Ce reglementari legale exista in domeniu? Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~