Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Demersuri pentru succesiunea legala din Germania in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Demersuri pentru succesiunea legala din Germania in Romania

Buna ziua! Sunt Lidia Kelp, nascuta in RO si detin doar cetatenia germana.
Sora mea traieste in RO. Parintii nostri au decedat, mama noastra in urma cu o luna, in RO.
Ce trebuie sa fac eu, fiind cetatean german si locuind in Germania, pentru a intra in posesia partii de 1/2 din mostenire conform legii?

Va multumesc anticipat!

Cu mult respect,

Lidia Kelp
germania
Exista intelegere intre comostenitori ?

Atunci adresati-va notarului public.

Puteti mandata o terta persoana, pentru a va reprezenta interesele , in procedura de dezbatere succesorala si imparteala.

Mandatarul poate fi avocat.

Dezbaterea succesorala poate fi urmata de partaj sau nu.

In cazul in care au survenit divergente intre dvs. si sora dvs., va puteti adresa instantei de judecata, in vederea dezbaterii succesorale, precum si in vederea partajarii.

Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand, insa optiunea succesorala poate fi exprimata in termen de 1 an de la deces.

Succesiunea se deschide prin moarte.

Declaratia de optiunea succesorala vizeaza intreaga succesiune.

Aceasta trebuie exprimata in forma autentica, notariala, asadar, puteti perfecta o asemenea declaratie la Consulatul Romaniai din Germania sau Ambasada Romaniei din Germania.

Acceptarea poate fi tacita, implicita, daca rezulta din actele realizate dorinta de a mosteni.

(manifestarea de vointa rezulta din preluarea bunurilor succesorale, folosinta acestora, dvs avand resedinta in strainatate, este mai dificil sa realizate aceste acte.

Partajul poate fi realizat oricand.

Aveti nevoie de actele de stare civila, de titlul de proprietate.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc