avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act vinzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act vinzare cumparare

Am act de vinzare cumparare ptr un teren pe care am construit o casa. Actul este intre mine sotia mea si parintii mei.Se poate anula acest act daca eu ssi parintii mei dorim acest lucru
Buna ziua,
Cum sa se anuleze?
Ce motive ar fi?
Ar trebui sa se solicite in instanta constatarea nulitatii sau anularea actului dar TREBUIE SA EXISTE motive prevazute de Codul Civil.
Sotia vrea sa divorteze iar terenul a fost al parintilor mei
Acesta nu e motiv de anulare.
Iata de ce vanzarea intre parinti si copii nu e cea mai buna optiune.
Nu intervine anularea, ci intervine partajarea bunurilor comune.

Bunul este proprietate comuna devalmasa.


Asadar, dvs sunteti coproprietar, in ceea ce priveste bunul.(avand o cota determinata, dvs si sotia dumneavoastra).

Ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata o cota -parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

Individualizarea se realizeaza in procedura impartelii.

Asadar, dvs. nu invocati o cauza de nulitate absoluta a actului juridic, ci trebuie sa va adresati instantei de judecata, in vederea impartelii.

Casa a fost edificata in timpul casatoriei.


Si contructia edificata trebuie partajata efectiv.


Instanta poate dispune atribuirea bunului, celalalt sot urmand a fi despagubit, printr-o sulta.

Succes.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibil partaj ContSters419284 ContSters419284 buna ziua, Ma poate sfatui cineva cu privire la o prblema de partaj? am divortat dar nu am facut partajul iar fosta sotie a vandut autovehiculul pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - divort fara partaj, cedare cota copilului nadia22 nadia22 daca parintii mei au divortat fara partaj.cum pot intra in posesia apartamentului daca unul din parinti doreste asta (vezi toată discuția)
Partaj Marine7777777 Marine7777777 Fostul soț poate vinde mașină cumpărată in timpul căsătoriei fara sa o înștiințeze pe sotia care a contribuit si ea la cumpărarea mașinii chiar ... (vezi toată discuția)