Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pot sa ma angajez la un PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pot sa ma angajez la un PFA?

Buna ziua,
Sunt inginer de profesie ,lucrez cu carte de munca si as vrea sa ma angajez in paralel,ca secretara,2-4 ore pe zi , la un PFA .Ce trebuie sa faca pfa-ul (este infiintat fara angajati) si cum sa procedez?
Va multumesc
ciupop
PFA nu poate avea angajati cu carte de munca, ar trebui sa isi schimbe forma de organizare in intreprindere individuala*(cu acelasi regim juridic ca si PFA) pt a va putea angaja
PFA-urile pot sa faca angajari, dar nu pe domeniul pentru care a fost autorizate.
Ex. PFA-ul este autorizat pe activitati ale agentiilor de publicitate.
PFA-ul nu poate angaja agenti publicitari, dar poate angaja, secretara, sofer, femeie de serviciu, etc.

Demersurile pentru angajare e acelasi ca si la alte firme.
In cazul de fata trebuie sa dai si o declaratie ca principala loc de munca este la firma etc.
Dar daca este o persoana fizica cu profesie libera poate angaja?
EX: Un arhiect autorizat poate angaja un arhitect debutant?
care sunt diferentele intre pfa, intreprindere individula si intrepridere familiala
irina_4u a scris:

Dar daca este o persoana fizica cu profesie libera poate angaja?
EX: Un arhiect autorizat poate angaja un arhitect debutant?

Nu. Nu se poate angaja pe domeniu pe care a fost persoana a fost autorizata, dar poate sa aiba contract de colaborare.