Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie boala/handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie boala/handicap

Buna ziua si multumiri anticipate celor ce vor avea amabilitatea de a-mi raspunde la urmatoarele intrebari: 1.Astmul bronsic dobandit,in ce categorie se inscrie ? in cel ptr pensie de handicap sau in cel ptr pensie de boala?
2.Cel ce are aceasta boala,poate obtine,in functie de categoria in care se inscrie,vreo pensie conform gradului/stadiului in care se afla boala respectiva ?
Pensie de boală în funcție de stadiul bolii.
Incradrarea sau neincadrarea intr-un grad de invaliditate se face printr-o decizie emisa de medicul specializat in expertiza medicala si recuperarea capacitatii de munca, numit in lege “medic expert al asigurarilor sociale”.