Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de creștere a copilulul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de creștere a copilulul

Sunt angajata din noiembrie 2016. Sunt insarcinata in 5 luni iar luna aceasta (ianuarie 2018) nu o sa realizez nici un venit inpozitabil, din luna februarie pana cand o sa nasc o sa realizez dinou venituri impozitabile. Pe luna ianuarie o sa mi se ia in calcul venit 0 sau o sa mi se puna la calcul o alta luna in care am realizat venituri inpozitabile? Cu alte cuvinte se calculeaza ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului indiferent daca ai realizat sau nu venituri sau ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului in care am realizat venituri impozitabile? Data posibila a nasterii este 20.04.2018.
Buna seara,

Din cite cunosc se calculeaza ultimele 12 luni dinaintea nasterii,indiferent de venituri.

Potrivit OUG 111/2010 (actul normativ privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor), aprobată cu modificările și completările legii 66/2016, în vigoare de la 01.07.2016, părinții pot beneficia de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară. Indemnizația se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani

Cu stima.
Art.4 din Normele de aplicare a OUG 111/2010
(4) Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se stabileşte, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului şi/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă;

b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă s-au produs cu întreruperi.

(5) Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs naşterea ori s-a înregistrat situaţia, face parte integrantă din perioada prevăzută la alin. (4).

(6) În cazul în care în luna naşterii copilului persoana îndreptăţită nu a realizat venituri supuse impozitului şi nici nu s-a aflat în una sau mai multe din situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, perioada de calcul al celor 12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă.