Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am cumpărat o mașină fără certificat fiscal și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am cumpărat o mașină fără certificat fiscal și am vândut-o tot așa. Acum sunt dată în judecată pentru nepredarea fiscalului și sustragerea talonului. Cum mă pot apăra?

Buna ziua.
Am vandut o masina fara fiscal..proprietarul vechi ducandu.ma de nas pe mine si viitorul proprietar cu eliberarea fiscalului. Culmea,dupa 1 an aproape,sunt instiintata ca sunt data in judecata pt nepredarea fiscalului si pt sustragerea talonului. Ok,fiscalul nu l.am scos pt ca asteptam de la celalalt fiscalul(de la cel de la care am luat.o)..dar talonul clar l.am inmanat cumparatorului! Ce pot face? Ce e de facut? Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Cat timp ati detinut masina in proprietate?
Cum dovediti ca ati inmanat talonul cumparatorului?

Buna ziua si multumesc de amabilitate.
Am avut auto in posesie cam 3 luni.
Am fost cu un prieten sa predau masina cumparatorului. Dar am predat actele in afara de fiscal
Si a trecut juma' de an de atunci.
Deci,cum poate spune ca i.am sustras talonul?!
Ce as putea face?
Daca aveti martor ca i-ati predat talonul nu poate face plangere ca l-ati sustras.

In schimb nu ati precizat daca ati incheiat contract de v/c sau nu cu cumparatorul.

Cel mai probabil vanzatorul de la care ati cumparat masina a procedat la fel ca dvs., nu era el primul proprietar, nu a avut masina inscrisa la administratia financiara astfel ca nu avea de unde sa va dea fiscal.

Pe numele cui era cartea de indetitate a vehiculului si talonul?
Ati pastrat vreo copie a actelor pe care le-ati predat cumparatorului?
Din ce motive ati vandut masina atat de repede?
Am facut contract de vanzare cu cumparatorul. Masina am tinut.o doar atat pt ca am prins oferta la o masina mult mai mare.
Si eu la randul meu am facut contract cu cel de la care am luat.o..dar fara sa.mi dea fiscal.
Actele erau pe numele celui de la care am luat.o