Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii minori cu domiciliul la mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii minori cu domiciliul la mama

Buna seara. Ma numesc Violeta . Am un. copil de 4 ani. Este născut in Italia, și a domiciliat 2 ani și jumătate acolo. De atunci locuiește in Germania. Aici am locuit impreuna cu tatăl copilului, care de 3 luni numai locuiește cu mine și copilul, dar are domiciliu in Germania. Având domiciliul in Germania, aici am înaintat actiunea pentru încredințarea minorului. Instanta a acordat custodie comuna , domiciliul copilului s-a stabilit la mama, adică la mine. Eu doresc sa ma întorc in Italia sau România , definitiv.As dori sa știu care ar fi soluția ca sa pot pleca din Germania , in situația in care tatăl copilului nu este de-acord?
Manuela Rășină, administrator