Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie

Buna seara. Ma numesc Violeta . Am un. copil de 4 ani. Este născut in Italia, și a domiciliat 2 ani și jumătate acolo. De atunci locuiește in Germania. Aici am locuit impreuna cu tatăl copilului, care de 3 luni numai locuiește cu mine și copilul, dar are domiciliu in Germania. Având domiciliul in Germania, aici am înaintat actiunea pentru încredințarea minorului. Instanta a acordat custodie comuna , domiciliul copilului s-a stabilit la mama, adică la mine. Eu doresc sa ma întorc in Italia sau România , definitiv.As dori sa știu care ar fi solutia ca sa pot pleca din Germania deoare tatăl copilului nu este de-acord .
sa cereti instantei sa va incredinteze dvs custodia exclusiva
Ar trebui să obțineți stabilirea domiciliului minorului în noua țară.
Încercați să consultați un avocat german.