avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inregistrarea Presedintilor Asociatiilor de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inregistrarea Presedintilor Asociatiilor de Proprietari in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor

Buna ziua,
Sunt Presedintele unei Asoiciatii de Proprietari , renumerata si doresc sa fac o procura unei D-ne pentru depunerea declaratiilor 112.La Notariat mi s-a cerut documentul care atesta inscrierea in Registrul Asociatilor si Fundatiilor.Care este temeiul legal?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 14:19, 21 Ianuarie 2018
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada obligatia asociatiilor de proprietari sa se inregistreze in Registrul asociatiilor si fundatiilor
asociatiile de proprietari pentru infiintare se inregistreaza strict la judecatoria teritoriala
Asociatiile de proprietati sunt infiintate in baza Legii 230/2007 si nu se inregistreaza in RAF.

Asociatiile si fundatiile constituite în temeiul OG 26/2000 se inscriu in registre speciale.

Apelati la alt notar.

ORDIN nr. 954/B/C din 26 aprilie 2000 (*actualizat*)
pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea Registrului asociaţiilor şi fundaţiilor, Registrului federaţiilor şi Registrului naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial

Anexa REGULAMENT din 26 aprilie 2000 (*actualizat*)
privind organizarea Registrului asociaţiilor şi fundaţiilor, Registrului federaţiilor şi Registrului naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial

Articolul 1
(1) Asociaţiile, fundaţiile şi federaţiile constituite în temeiul Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii, denumita în continuare ordonanţa, sunt supuse înscrierii în registre speciale, constituite, potrivit prezentului regulament, la instanţele judecătoreşti.

[ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sfatul d-lui moderator este excelent :schimbati notarul!
Eu am patit una si mai si: am completat declaratia respectiva (tot pentru certif. de semnatura electronica) si m-am deplasat la cel mai apropiat birou notarial (25 m) pentru autentificare.
D-na notar s-a uitat la document, s-a mirat de parca vazuse declaratia de independenta a USA in original, a pus mana pe telefon si s-a consultat cu cineva:
- Draga, uite, a venit "unul"....
Consultanta: trimite-ii la plimbare pe astia cu asociatiile lor, cine stie ce urmaresc! Totul de fata cu noi, care eram la 1 m de dansa, de-am auzit si raspunsurile...
D-na notar - ati auzit, nu se poate!
Am incercat sa-i arat o declaratie precompletata,autentificata conf. Legii si cerintelor in materie din anii trecuti.
- Nu si nu! Ati auzit ce m-a sfatuit doamna...
- Tot notar, indraznesc eu sa intreb?
- Pai ce credeti, ca lucreaza la piata?
- Pai asa am crezut, ca nu ne-ati facut cunostinta!
.................................
Asta este, ce sa mai zic. Un document ce trebuie autentificat, vrei sa achiti prestatia, dar nu si nu. Pleci si vorbesti singur, zici ca asa ceva nu se poate!

Asa ca schimbati notarul public, pana gasiti unul care le are cu autentificarea documentelor!
Nu toti sunt profesionisti, in orice domeniu de activitate exista si usc....., era sa zic uscatorii!! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"coproprietate" fortata si perpetua adema1980 adema1980 Buna ziua, Rog raspuns la obiect pe urmatoarea speta: Este legal ca un dezvoltator imobiliar de complex rezidential (in sensul L230/2007 si L114/1196(r1)) sa ... (vezi toată discuția)
Registrul asociatiilor si fundatiilor oana.racheriu oana.racheriu Buna ziua, Am si eu o intrebare legata de acest registru. Am nevoie de respectivul certificat de inregistrare, doar ca in hotararea de infiintare a ... (vezi toată discuția)
Infintare asociatie de ovine si bovine Ionut-Clonta Ionut-Clonta Ma intereseaza sa aflu care sunt costurile de infintarea a unei asociati, tinand cont ca actele voi umbla eu personal sa le fac doar actul constitutiv si ... (vezi toată discuția)