Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa

In cazul in care unui conducator auto in urma unui accident rutier i se intocmeste dosar penal pentru ucidere din culpa , mai are dreptul sa candideze la functia de primar ? are voie sa ocupe postul de primar pe durata desfasurarii procesului si dupa pronuntarea sentintei finale in care este condamnat cu suspendare la un an si patru luni ?
Multumesc !
Daca este condamnat pentru o infractiune savarsita din culpa poate...