Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Este suficienta declaratia 201 fara o forma de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Este suficienta declaratia 201 fara o forma de organizare juridica?

Buna!

Ma ocup de kindle publishing.

Concret, platesc pe cineva sa scrie o carte, public cartea respectiva pe site-ul amazon si primesc un comision in functie de cate vanzari va realiza site-ul amazon la cartea respectiva.

Nu am nicio forma de organizare juridica si voiam sa intreb daca...

Este suficienta declaratia 201 in acest caz?

Presupunand ca eu as scrie cartile, pot scapa doar cu declaratia 201 sau in ambele cazuri imi trebuie un PFA/SRL?

Mersi mult!

.
Salut, Amazonul iti va lua 10% taxa iar in Romania vei plati doar CASS si CAS. Daca esti salariat sau pensionar nu mai platesti aceste doua taxe. Nu ai nevoie de firma. Pentru mai multe info cauta Self Publishing Smarter