avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Vreau sa obtin certificatul de mostenitor , am intrebat la 3 notari si fiecare mi-a spus alte acte . Problema este ca pentru a obtine certificatul de mostenitor trebuie sa ma deplasez la 600 de km si nu-mi permit foarte multe drumuri . Tatal meu a decedat in 1989 si nu s-a facut atunci certificat de mostenitor . Mama a decedat in 1992 si am ramas 3 urmasi . Bunurile ramase ca mostenire sunt cateva parcele de pamant situate in cu totul alt judet decat ultimul domiciliu al mamei . Problema este ca titlurile de proprietate pe acele pamanturi sunt unele pe numele buniciii ( mama mamei mele ) si acolo la randul lor mai exista alti mostenitori ( fratii mamei ) , unele sunt pe numele mamei si ale fratilor ei . Deci mama nu avea pamantul delimitat si cu titlul de proprietate personal . Nu se poate face succesiune pe acele terenuri deoarece trebuie sa fac intai certificat de mostenitor . Ce acte sunt necesare in aceasta situatie la notar ? ( pentru a obtine doar certificatul de mostenitor , caci masa succesorala trebuie facuta intai cu fratii mamei si abia apoi cu fratii mei ) .Nu stiu cat am fost de explicita pentru ca situatia in sine este destul de complicata dar va mai pot da lamuriri daca nu intelegeti !
Actele sunt cele necesare ptr deschiderea oricarei succesiuni, adica certificatul de deces,actele de identitate ale mostenitilor, certificat de casatorie (daca este cazul), acte de proprietate ale bunurilor, certificat de atestare fiscala; problema este ca va trebui sa deschideti succesiunea dupa tatal d-vs, apoi dupa mama. In functie de bunurile stabilite la masa partajabila veti afla care este cotitatea d-vs. In acest caz , puteti angaja un avocat care sa va reprezinte interesele prin contractul de asistenta juridica.
Multumesc pt. raspuns . Actele enumerate mai sus mi-au fost recomandate de majoritatea notarilor . Succesiune dupa tata nu am de ce sa deschid deoarece la data decesului ei detineau doar un apartament care nu era propiretate personala . Problema este ca notarul de la ultimul domiciliu al mamei mi-a cerut in afara de certificatul fiscal cu valoare 0 ( de la Primaria unde sunt terenurile ) si acte prin care sa delimitez ceea ce ii revine mamai . Dupa cum am mentionat nu s-a facut succesiune intre mama si fratii ei si acele terenuri nu sunt delimitate ( adica ceea ce-i revine mamei ) , iar notarul refuza sa faca certidicatul de mostenitor fara acest act . Pe de alta parte nu pot face succesiunea intre mama si fratii ei ca nu am certificat de mostenitor !
Succesiunea a fost deja deschisa....prin moarte.Numai decesul deschide succesiunea.

Acceptarea succesiune poate fi una expresa , nu numai una tacita , implicita , vointa putand fi exprimata in fata oricarui notar public .

Numai dezbaterea succesiunii , iesirea din indiviziune sunt de competenta notarului in a carei raza teritoriala s-a regasit ultimul domiciliu al defunctului .


Daca intampinati probleme in vederea dezbaterii succesiunii pe cale notariala , uzati de procedura contencioasa , sesizand , de data aceasta , judecatoria in a carei raza teritoriala s-a aflat ultimul domiciliu al autorului mostenirii.
Stoica Ioana a scris:

Succesiunea a fost deja deschisa....prin moarte.Numai decesul deschide succesiunea.

Acceptarea succesiune poate fi una expresa , nu numai una tacita , implicita , vointa putand fi exprimata in fata oricarui notar public .

Numai dezbaterea succesiunii , iesirea din indiviziune sunt de competenta notarului in a carei raza teritoriala s-a regasit ultimul domiciliu al defunctului .


Daca intampinati probleme in vederea dezbaterii succesiunii pe cale notariala , uzati de procedura contencioasa , sesizand , de data aceasta , judecatoria in a carei raza teritoriala s-a aflat ultimul domiciliu al autorului mostenirii.

Tocmai asta este problema eu nu pot sa dezbat succesiunea mamei cu fratii ei fiindca nu am certificat de mostenitor . Pe de alta parte singurul notar existent in orasul in care a avut ultimul domiciliu mama mea refuza sa ne elibereze acest certificat celor 3 frati daca nu are pamanturile delimitate de Primaria comunei respective . Primaria de acolo nu-mi poate da asa ceva pentru ca nu s-a facut dezbaterea succesiunii in urma decesului bunicii si pamanturile apartin la comun mamei si fratilor ei .
P.S Scuzati ca am folosit termenul de succesiune ca atare de fapt ma refeream la "dezbaterea succesiunii " , asta din cauza ca nu sunt in domeniu dar cunosc diferenta dintre cele doua .
Exista o solutie foarte simpla,
Dezbateti succesiunea dupa mama, pe bunul/bunurile, nu stiu ce mostenire a ramas in urma mamei dv., cu execeptia acelor terenuri.
Veti primi certificatul de mostenitor.Cu acesta puteti rezolva problema terenurilor mostenite de mama dv. , deoarece puteti dovedi calitatea de mostenitor. Puteti astfel solicita si dezbate succesiunea dupa bunica , si ulterior pt. ceea ce se va reveni mamii dv. din acea mostenire, veti face supliment la certificatul de mostenitor si va va reveni in proprietate. M-am referit numai la dv. dar este valabil si pentru ceilalti doi frati ai dv.

Alte discuții în legătură

Notarul refuză să deschidă succesiunea pentru că un teren se află în alt județ. ce pot face, cui să mă adresez? Prumcp Prumcp Bună ziua! În masa succesorală a mamei mele decedate se află mai multe bunuri, printre care un teren aflat în județul în care ea, eu și sora mea avem ... (vezi toată discuția)
Succesiune Vasile MARIAN Vasile MARIAN la moarte tatalui ( 1977) nu sa facut succesiune in 2008 luna noiembrie mama mea a decedat raminind mostenitori 6 frati din care unul locuieste la aceeasi ... (vezi toată discuția)
Mostenire - cateva intrebari dorin55 dorin55 Buna ziua, va rog frumos sa raspundeti la cateva intrebari in acest caz. Bunica mea a decedat in anul 2005. Un an mai tarziu, in 2006 a decedat si mama mea. ... (vezi toată discuția)