avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Vreau sa obtin certificatul de mostenitor , am intrebat la 3 notari si fiecare mi-a spus alte acte . Problema este ca pentru a obtine certificatul de mostenitor trebuie sa ma deplasez la 600 de km si nu-mi permit foarte multe drumuri . Tatal meu a decedat in 1989 si nu s-a facut atunci certificat de mostenitor . Mama a decedat in 1992 si am ramas 3 urmasi . Bunurile ramase ca mostenire sunt cateva parcele de pamant situate in cu totul alt judet decat ultimul domiciliu al mamei . Problema este ca titlurile de proprietate pe acele pamanturi sunt unele pe numele buniciii ( mama mamei mele ) si acolo la randul lor mai exista alti mostenitori ( fratii mamei ) , unele sunt pe numele mamei si ale fratilor ei . Deci mama nu avea pamantul delimitat si cu titlul de proprietate personal . Nu se poate face succesiune pe acele terenuri deoarece trebuie sa fac intai certificat de mostenitor . Ce acte sunt necesare in aceasta situatie la notar ? ( pentru a obtine doar certificatul de mostenitor , caci masa succesorala trebuie facuta intai cu fratii mamei si abia apoi cu fratii mei ) .Nu stiu cat am fost de explicita pentru ca situatia in sine este destul de complicata dar va mai pot da lamuriri daca nu intelegeti !
romascanu a scris:

Va dau un exemplu.
In circumscriptia judecatoriei Alba Iulia (luata dupa alfabet) intra:

1. Alba Iulia

ORAªE

1. Cugir
2. Zlatna

COMUNE

1. Almaşu Mare
2. Berghin
3. Blandiana
4. Ceru-Băcăinţi
5. Ciugud
6. Cricău
7. Galda de Jos
8. Ighiu
9. Întregalde
10. Meteş
11. Mihalţ
12. Săliştea
13. Sîntimbru
14. ªibot
15. Vinţu de Jos

Adica, daca ultimul domiciliu al mortului era in Cugir, iar notarul e la Zladna n-are nici o importanta atata vreme cat ambele sunt in circumscriptia Judecatoriei Alba.

Am scris asta pentru a intelege ideea de circumscriptie teritoriala a judecatoriei. Habar n-am daca exista notar la Zladna.

Chiar daca este notar si in Cugir??
Da doamna.
Imaginati-va un cerc in jurul judecatoriei Alba (circumscriptia) care cuprinde localitatile acelea de mai sus in care traiesc oameni + birouri de notar raspandite prin cercul asta.
Oricare notar din acest cerc este competent sa dezbata succesiunea mortilor care si-au avut ultimul domiciliu in localitatile astea din interiorul cercului.

Dar atentie, ca odata sesizat un birou notarial cu o cerere de dezbatere a succesiunii el ramane competent. Nu ne mai putem plimba dupa aceea.

Art 68 din Legea notarilor
"În cazul în care într-o circumscripţie teritorială sunt mai multe birouri de notari publici, competenţa de îndeplinire a procedurii succesorale aparţine primului birou sesizat. Notarul public va verifica dacă procedura succesorală nu s-a deschis la un alt birou de notar public din aceeaşi circumscripţie, cercetând, în acest scop, registrul de evidenţă a succesiunilor, potrivit regulamentului."
romascanu a scris:

Da doamna.
Imaginati-va un cerc in jurul judecatoriei Alba (circumscriptia) care cuprinde localitatile acelea de mai sus in care traiesc oameni + birouri de notar raspandite prin cercul asta.
Oricare notar din acest cerc este competent sa dezbata succesiunea mortilor care si-au avut ultimul domiciliu in localitatile astea din interiorul cercului.
Dar atentie, ca odata sesizat un birou notarial cu o cerere de dezbatere a succesiunii el ramane competent. Nu ne mai putem plimba dupa aceea.

Art 68 din Legea notarilor
"În cazul în care într-o circumscripţie teritorială sunt mai multe birouri de notari publici, competenţa de îndeplinire a procedurii succesorale aparţine primului birou sesizat. Notarul public va verifica dacă procedura succesorală nu s-a deschis la un alt birou de notar public din aceeaşi circumscripţie, cercetând, în acest scop, registrul de evidenţă a succesiunilor, potrivit regulamentului."


Va multumesc foarte mult . Sunteti prima care-mi spuneti acest lucru si imi dati si articolul la care pot sa apelez . Nu am deschis succesiunea pana acum , doar am facut cateva drumuri la acel notar si de fiecare data am auzit acelasi lucru : ca nu pot deschide actiune succesorala in alta parte decat la el si ca el nu ne face certificatul de mostenitor pana nu-i aducem tot ce ne cere ! =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notarul refuză să deschidă succesiunea pentru că un teren se află în alt județ. ce pot face, cui să mă adresez? Prumcp Prumcp Bună ziua! În masa succesorală a mamei mele decedate se află mai multe bunuri, printre care un teren aflat în județul în care ea, eu și sora mea avem ... (vezi toată discuția)
Succesiune Vasile MARIAN Vasile MARIAN la moarte tatalui ( 1977) nu sa facut succesiune in 2008 luna noiembrie mama mea a decedat raminind mostenitori 6 frati din care unul locuieste la aceeasi ... (vezi toată discuția)
Mostenire - cateva intrebari dorin55 dorin55 Buna ziua, va rog frumos sa raspundeti la cateva intrebari in acest caz. Bunica mea a decedat in anul 2005. Un an mai tarziu, in 2006 a decedat si mama mea. ... (vezi toată discuția)