Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare persoana straina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare persoana straina

In cazul detasarii unui cetatean din Republica Moldova in Romania cum ar trebui sa se procedeze corect ?

Conform legislatiei exista urmatoarele cazuri de detasare:
Există trei situaţii reglementate:
- detaşarea unui lucrător, în numele întreprinderii sau sub coordonarea acesteia, pe teritoriul unui stat membru, în cadrul unui contract încheiat între întreprinderea care face detaşările şi destinatarul prestării de servicii care îşi desfăşoară activitatea în statul membru respectiv, dacă există un raport de muncă între întreprinderea care face detaşarea şi lucrător pe perioada detaşării;
- detaşarea unui lucrător pe teritoriul unui stat membru la o unitate sau întreprindere care aparţine grupului, dacă există un raport de muncă între întreprinderea care face detaşarea şi lucrător pe perioada detaşării;
- detaşarea, de la o întreprindere cu încadrare în muncă temporară sau întreprindere care a pus la dispoziţie un lucrător, a unui lucrător la o întreprindere utilizatoare înfiinţată sau care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul unui stat membru, dacă există un raport de muncă între întreprinderea cu încadrare în muncă temporară sau întreprinderea care a pus la dispoziţie lucrătorul şi lucrător pe perioada detaşării.

Relaţie directă între întreprinderea care face detaşarea şi
lucrătorul detaşat
Jurisprudenţa comunitară şi practica uzuală au stabilit anumite criterii pentru a determina
existenţa relaţiei directe între întreprinderea care face detaşarea şi lucrătorul detaşat,
respectiv:
- contractul de muncă rămâne aplicabil între cele două părţi;
- decizia încetării contractului de muncă prin concediere trebuie să rămână o decizie
exclusivă a întreprinderii care face detaşarea;
- întreprinderea care a detaşat trebuie să îşi menţină competenţa de a determina “natura”
muncii îndeplinite de lucrătorul detaşat, nu în termeni care definesc detaliile tipului de
muncă care trebuie îndeplinită şi modul în care trebuie îndeplinită, ci în termenii generali de
determinare a produsului final al muncii sau serviciului de bază care trebuie oferit;
- obligaţia remunerării lucrătorului este a întreprinderii angajatoare, cea care care face
detaşarea, indiferent cine este cel care plăteşte în fapt.
Pe lângă caracterul temporar al detaşării şi faptul că aceasta nu poate fi folosită pentru
înlocuirea unui lucrător, trăsăturile caracteristice ale unei detaşări obisnuite sunt:
- continuitatea, pe perioada detaşării, a relaţiei de subordonare a lucrătorului faţă de
întreprinderea care l-a detaşat;
- desfăşurarea activităţii lucrative în folosul întreprinderii care l-a detaşat.

[ link extern ]

Va rog mult sa ma ajutati sa aflu cum ar trebui sa procedez corect pentru a detasa un cetatean moldovean in Romania.

PS: mi-am prins urechile la imigrari , m-au cam purtat de la un ghiseu la altul si dupa cateva ore tot nu am mai inteles nimic.

PSS: Subliniez ca exista o relatie de colaborare de lunga durata intre aceste societati din Republica Moldova si Romania si acum avem discutia de a face schimb de experienta si a forma muncitorii din Moldova la societatea din Romania.

infint, utilizator
1 . Legislatia comunitara nu se aplica Republicii Moldova.

2. Pentru detasarea in tara, va trebui vazuta si legislatia muncii din Moldova.

3. Daca persoana din Republica Moldova nu are cetatenia romana, cetatenia unui alt stat membru al Uniunii Europene sau al Spatiului Economic European ori cetatenia Confederatiei Elvetiene detasarea sa pe teritoriul Romaniei poate fi efectuata in conditiile O.U.G. nr. 25/2014 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei.